זכויות חולי ארגמנת על שם שונליין-הנוך

מחלת ארגמנת על שם שונליין-הנוך היא מחלת עור נדירה שבה ישנה דלקת של דופן כלי הדם. במחלה זו התסמין העיקרי הנראהזכויות חולי ארגמנת על שם שונליין-הנוך לעין הוא נקודות אדומה (תפרחת) על גופם של החולים. מה זה מחלת ארגמנת על שם שונליין-הנוך? מה התסמינים שלה ומה הטיפול? והאם ישנן זכויות מיוחדות עבור החולים בה?

המשיכו לקרוא ולמדו עוד על מחלת ארגמנת על שם שונליין-הנוך, התסמינים, הטיפולים והזכויות המגיעות לחולים בה מגופי המדינה השונים ובראשם המוסד לביטוח לאומי.

מחלת ארגמנת על שם שונליין-הנוך – מהי?

מחלה זו היא חלק מקבוצת המחלות הווסקוליטיס שהן מחלות הפוגעות הכלי הדם. זוהי מחלה אשר יכולה להתפרץ בכל גיל, מילדות ועד לזקנה, אך, 75% מהחולים חווים אותה לפני גיל 10 וחצי מהם יחווי אותה לפני הגיעם לגיל 5. כמו כן, זוהי מחלה שכיחה יותר אצל בנים מאשר אצל בנות. כאשר המחלה מופיעה אצל מבוגרים זה בדרך כלל בשל מחלת רקע או נטילת תרופות מסוימות.

במחלה בעצם מצטברים קומפלקסים אימוניים הכוללים את הנוגדן IgA. ההצטברות הזו קורית בעור ובכליה ולעיתים גם במפרקים ובמערכת העיכול, במקרים מאוד נדירים המחלה תופיע גם במערכת העצבים המרכזית.

אילו תסמינים קליניים נלווים לארגמנת על שם שונליין-הנוך?

להלן חלק מהתסמינים של מחלת ארגמנת על שם שונליין-הנוך:

  • פריחה על פני הגוף – הפריחה כוללת פפולות נמושות שהן תחילה בצבע אדום, לאחר מכן בצבע סגול ולבסוף הן הופכות להיות בצבע חום. הפפולות יכולות להתמזג לכדי צברים. בדרך כלל הפריחה תופיע על הרגליים אך היא יכולה להופיע גם בפלג הגוף העליון. בילדים היא עשוייה גם להופיע בפנים ובאפרכסת.
  • כאבי בטן – הרבה פעמים החולים יסבלו גם מכאבי בטן עוויתי וזה בשל מחסור באספקת חמצן למעי עקב הווסקוליטיס (איסכמיה של המעי). לרוב, יחד עם כאב הבטן החולים גם יקירו ויהיה להם דם סמוי בצואה. הסיבוכים הקשורים לכאבי הבטן הם אלו אשר מהם אנו חוששים הכי הרבה משום שהם מהווים את מרבית הסיבוכים מהמחלה בטווח הארוך.
  • דלקת מפרקים – ברובם המוחלט של המקרים תלווה למחלה גם דלקת פרקים אשר תחלוף לחלוטין לאחר ההבראה.
  • פגיעה בכליות – תסמין זה קיים בחלק מהמקרים ובדרך כלל הפגיעה תעבור לאחר מספר חודשים.

האם זוהי מחלה קטלנית? או מחלה חולפת?

רוב האנשים או הילדים שחולים במחלה יחלימו ממנה בתוך 6-16 שבועות ואצל חלק מהחולים המחלה יכולה לעבור אפילו אחרי 4 שבועות בלבד מהופעת התסמינים.

למרות שזוהי מחלה שחולפת, צריך לשים לב ולהיות במעקב אחר כאבי הבטן והכליות בכדי לוודא שלא תהיה התדרדרות במצבו של החולה ופגיעה בטווח הארוך.

בדרך כלל אין צורך בטיפול מיוחד במחלת ארגמנת על שם שונליין-הנוך, אך במקרים בהם המפרקים מאוד כואבים או יש כאבים במערכת העיכול לעיתים הרופא ימליץ על לקיחת סטרואידים.

אילו זכויות רפואיות מגיעות לחולי ארגמנת על שם שונליין-הנוך?

ארגמנת על שם שונליין-הנוך היא נחשבת לחלק מהמחלות הראומטיות שהן מחלות כרוניות אשר יכולות לפגוע בגוף (בשרירים, גידים, בשלד, סחוס, איברים פנימיים, עצמות וכלי הדם). חלק מהמחלות הראומטיות הן גם מחלות אוטואימוניות, קרי, מחלות שהגוף בעצם תוקף את עצמו. נכון לכרגע, המדע מכיר במעל ל-100 מחלות ראומטיות וארגמנת על שם שונליין-הנוך הינה אחת מהן.

חולים במחלות ראומטיות מוכרים כחולים כרוניים ולכן הם זכאים לתקרת תשלום לשם רכישת תרופות.

לחולים במחלות ראומטיות ישנה אפשרות לנסות לקבל אחוזי נכות וכן קצבת נכות כללית. אם אתם חולים במחלת ארגמנת על שם שונליין-הנוך ומקבלים קצבת נכות כללית ייתכן שגם תהיו זכאים לפטור מתשלומים לקופת חולים.

בחלק מהמקרים ייתכן שגם תהיו זכאים להיות מוכרים כחולים שיקומיים ואז תוכלו לקבל את השירותים שלהלן: שירותים עבור שיקום בעת אשפוז או בקהילה, טיפולי פיזיותרפי וטיפולים מהיחידה לטיפולי בית (יחידה זו אחראית על הענקת שירותים רפואיים ופרה רפואיים לחולים אשר לא יכולים לצאת מהבית למשך תקופות ארוכות ומכך אינם יכולים לקבל טיפול מחוץ לביתם).

אם אתם חולים בארגמנת על שם שונליין-הנוך או חושדים שאתם חולים, מומלץ לכם לפנות לרופא ולקבל חוות דעת. במידה ותהיו מוכרים כחולים במחלה זו, ייתכן שתוכלו ליהנות מהטבות שונות שיסייעו לכם.

אולי יעניין אותך גם:

הזכאות לקבלת גמלת ניידות בגין ילד נכה – מהם התנאים?

זכויות רפואיות לילדים בעלי צרכים מיוחדים

זכויות ילדים הלוקים במחלה בריאות

דילוג לתוכן