הנחות להורים לילדים בעלי צרכים מיוחדים

תוכן עניינים
הנחות

הורות לילד בעל צרכים מיוחדים כרוכה בהוצאות כספיות רבות. מכשור מיוחד, טיפולים, תרופות ועוד. כמו כן כרוכה הורות לילד בעל צרכים מיוחדים לעתים באובדן ימי ושעות עבודה רבים להורים עקב הצורך ללוות את הילד לטיפולים והמעקבים, או עקב הצורך של הילד בהשגחה וטיפול מרובים.

ההוצאות ואובדן ההכנסות גורמים לכך שהורים לילדים בעלי צרכים מיוחדים עלולים למצוא עצמם בקשיים כלכליים. כדי להקל על הורים אלה, מעניקים גורמים רשמיים שונים הקלות והטבות להורים לילדים בעלי צרכים מיוחדים או נכויות. אלו ההנחות המוענקות להורים לילדים בעלי צרכים מיוחדים:

הנחה בארנונה

הורים לילד המקבל קצבת ילד נכה זכאים להנחה בתשלום הארנונה. ההנחה משתנה מרשות מקומית לרשות מקומית ועל כל משפחה לברר מה תנאי ההנחה במקום מגוריה.

הגובה המקסימאלי של ההנחה הוא בדרך כלל עד 33% לדירה עד גודל של מאה מטריים רבונים. בנוסף, ברוב הרשויות ההנחה איננה אוטומאטית אלא ניתנת בכפוף למבחן הכנסות.

כיצד מגישים את הבקשה?

יש לברר במחלקת הארנונה בעירייה מהן הדרישות של הרשות המקומית הספציפית. בדרך כלל יש למלא טופס בקשה ולצרף לא את אישור גמלת הנכות של הילד מביטוח לאומי. ברשויות מסוימות נדרש גם דו"ח סוציאלי מעובדת סוציאלית במחלקת הרווחה המקומית או עו"ס מגורם מטפל אחר המכירה את המשפחה ואת הילד.

הורים אשר ההנחה בגובה של 33% עדיין אינה מספיקה עבורם עקב מצוקה כלכלית קשה, יכולים להגיש בקשה להנחה גבוהה יותר (עד שמונים אחוזי הנחה) מנסיבות כלכליות. את הבקשה יש להגיש לרשות המקומית בליווי אישורי הכנסה ודו"ח סוציאלי מעובדת סוציאלית במחלקת הרווחה.

הנחה בחשבון טלפון

הורים לילד נכה אשר הוכר כבעל מאה אחוזי נכות, זכאים להנחה בחשבון הטלפון. ההנחה היא בגובה של כ 40 ₪ מתשלום החשבון החודשי. בנוסף, הורים לילד נכה זכאים להנחה של חמישים אחוזים בהתקנת קו טלפון, ולהנחה של חמישים אחוזים בהעתקת קו טלפון (למשל לאחר מעבר דירה).

הזכאות ניתנת להורים ביולוגיים בלבד, ולא למשפחות אומנה. את הבקשה להנחה בחשבון הטלפון יש להגיש על גבי טופס מיוחד. את הטופס ניתן למצוא באתר האינטרנט של משרד הרווחה.

לטופס הבקשה צריך לצרף:

1 . צילום תעודת זהות של ההורה הכולל את הספח ובו פרטי הילד.

2 . תצלום של חשבון הטלפון האחרון.

3 . צילום של האישור לגמלת ילד נכה מטעם ביטוח לאומי.

4 . במידה והמשפחה מתגוררת בשכירות, יש לצרף את חוזה השכירות.

את טופס הבקשה והמסמכים הנלווים יש לשלוח לכתובת: גב' אהובה רובס

אגף השיקום – משרד והרווחה

ת.ד 1260

ירושלים 91012

מידע נוסף לגבי ההנחה בחשבון הטלפון:

  • אין החזר רטרואקטיבי.
  • ההנחה ניתנת מן היום בו מגיעה הבקשה ממשרד הרווחה למשרדי. בזק.
  • הורים לשני ילדים נכים יקבלו הנחה כפולה.

הנחה בחשבון החשמל

הורים לילדים נכים, התלויים לחלוטין בזולת, עשויים להיות זכאים, אם הם עומדים בקריטריונים הקבועים בחוק, להנחה בחשבון החשמל. ההנחה היא בגובה של חמישים אחוזים עבור צריכת ארבע מאות קוט"ש הראשונים בכל חודש. מכיוון שחשבון החשמל משולם אחת לחודשיים, בכל חשבון יינתנו חמישים אחוזי הנחה על שמונה מאות קוט"ש.

ההנחה ניתנת להורים לילד נכה אשר תלוי לחלוטין בזולת, או לילד הזקוק לטיפול רפואי מיוחד. הנחה זו היא הנחה אשר ניתנת באופן אוטומטי מבלי שההורים יידרשו לבצע תהליך ביורוקראטי כלשהו. המוסד לביטוח לאומי מעביר מדי חודש לחברת החשמל רשימה של ילדים נכים התלויים לחלוטין בזולת. במקביל יישלח המוסד לביטוח לאומי הודעה להורים על זכאותם. הורים לילדים נכים, אם כן, זכאים להנחות בתשלומי מסים שונים.

ראו גם:

הטבות מיוחדות במס הכנסה

גרבי תינוק

האם להלביש לתינוק גרביים בקיץ?

 הקיץ הגיע והטמפרטורות עולות. הורים רבים מתלבטים האם להלביש את תינוקם בגרביים בחודשים החמים של השנה. אז האם באמת צריך להלביש גרביים לתינוק בקיץ? התשובה אינה חד משמעית ותלויה במספר גורמים – על כך במאמר הבא.

זכויות חולי אטקסיה טלנגיאקטסיה

זכויות חולי אטקסיה טלנגיאקטסיה

אטקסיה טלנגיאקטסיה אמנם איננה מחלה נפוצה במיוחד, אולם השפעתה על החולה יכולה להיות משמעותית ביותר. כמו במקרים של מחלות קשות אחרות, מימוש הזכויות הרפואיות והכספיות

זכויות חינוך ילדים חולים בביתם

זכויות חינוך ילדים חולים בביתם

חוק חינוך חינם לילדים חולים התשס"א – 2001 – חוק חינוך חינם לילדים חולים קובע כי המדינה תישא בהוצאות לימודים לילדים חולים ומאושפזים בבית חולים,

דילוג לתוכן