זכויות חינוך ילדים חולים בביתם

תוכן עניינים
זכויות חינוך ילדים חולים בביתם

חוק חינוך חינם לילדים חולים התשס"א – 2001 – חוק חינוך חינם לילדים חולים קובע כי המדינה תישא בהוצאות לימודים לילדיםזכויות חינוך ילדים חולים בביתם חולים ומאושפזים בבית חולים, שקיבלו חינוך חינם לפי חוק לימודי חובה.

לפי החוק, מהי ההגדרה של ילדים חולים?

מדובר בילדים שנמצאים יותר מ- 21 ימים ברציפות בבית לפי המלצת הרופא, וילדים שסובלים ממחלה מתמשכת או בעיה/ליקוי רפואי, וזקוקים לטיפול רפואי בבית חולים, או שהייה בבית למשך יותר מ- 4 שבועות.
מספר תקופות בהם ניתנים טיפולים לאותה מחלה, יחשבו כתקופה אחת, גם אם יש מרווח בין התקופות ובתנאי שאינו עולה על 4 שבועות.

האם קיימת תוכנית חינוך לילדים חולים?

על פי החוק תיקבע תוכנית לימודית עבור ילדים מאושפזים וחולים. כדי שתוכנית החינוך תתבצע בבית או בבית החולים (בין אם זה בית חולים כללי, בית חולים פסיכיאטרי או בית חולים שיקומי), נדרשת הסכמת ההורים לכך. הלימודים יכולים להינתן גם במהלך חופשה מבית הספר. כמו כן בבתי החולים יוקמו מסגרות חינוך בהן יוכלו ללמוד ילדים מאושפזים. המדינה תישא בהוצאות החינוך של הילד החולה ושל ילד שמאושפז.

אילו תלמידים זכאים ללימודים בבית?

על פי החוק, ילדים חולים שנמצאים בבית זמן רב, זכאים ללימודים בבית וזאת במטרה לגשר על חוסרים שצברו בחומר הלימודים בשל היעדרותם הארוכה.

בין היתר מדובר במי שעומד באחד התנאים:

  • ילדים זכאים לחינוך בבית גם ממערכת החינוך הרגיל (גילאים 3 עד 18) וגם ממערכת החינוך המיוחד (גילאים 3 עד 21).
    חולה במחלה או סובל מליקוי בריאותי וצריך להישאר בבית יותר מ- 4 שבועות;
  • מי שנעדר מהלימודים מעל 50% מהשעות מאחר וטופל בבית חולים באשפוז יום (למשל טיפולי דיאליזה או טיפולים אונקולוגיים).

כיצד ניתן לממש את הזכות ללימודים מהבית בקרב ילדים חולים?

מנהל המוסד החינוכי יבקש את אישורם של הורי התלמיד החולה כדי לבקש סיוע לימודים.  במקרה שהילד סובל מליקוי נפשי על ההורים להמציא אישור מפסיכולוג. עם הינתן אישור רפואי המפרט את סיבת המחלה ואישור עם המלצה להחלמה בבית, ישלח מנהל המוסד החינוכי בקשה לארגון שעוסק בשרותי לימודים בבית התלמיד. הנציגים מטעם הארגון יערכו תיאום עם הוריו של התלמיד להגעה לבית התלמיד, ויספקו את שרותי הלימוד לפי תוכנית אישית שבית הספר יכין.

כמו כן, מי שחוזר ללימודים בביה"ס יכול לקבל העשרה, השלמה ושיעורי עזר.

נבחנים בבחינות הבגרות שחלו ונמצאים תקופה ארוכה בבית, יכולים לבקש להבחן בבית.

הכירו את תוכנית "שלבים" לחינוך ילדים חולים בביתם

תוכנית שלבים (שרותי חינוך לילדים חולים בביתם) מופעלת עבוד משרד החינוך על ידי ארגון קדימה מדע ומאפשרת לימודים לילדים חולים שנעדרים מהלימודים לתקופות ארוכות בגלל מחלות או ליקויים רפואיים. התוכנית מתנהלת על פי חוק חינוך חובה חינם לילדים בישראל ששוהים יותר מ- 21 ימים בבית.

הכוונה העומדת מאחורי התוכנית היא שההמשכיות החינוכית של הילדים לא תיפסק ולא תקטע שגרת הלימודים גם בזמן מחלתם. המטרה שהיא שהילדים יוכלו להשתלב במערכת החינוך גם בהמשך, כשיבריאו. לתלמידים החולים מתאימים תוכנית חינוך שבונה צוות מקצועי ביחד עם צוות חינוכי במוסד לימודים. תוכנית הלימודים נבנית על ידי מורים מקצועיים תוך עבודה משותפת עם מורי המוסד החינוכי אשר מתאימים את התוכנית למוסד הרפואי של הילד ולצרכים שלו. המורים מגיעים לבית התלמיד החולה ומלמדים את חומרי הלימודים בבית כדי שלא ייווצרו פערים של ידע בין התלמידים חולים ותלמידי בית הספר בגלל המחלה ותוצאותיה.

תלמידים ששייכים לחינוך מיוחד יקבלו עזרה מיוחדת. כמו כן ניתן גם ללמוד מרחוק און ליין דרך המחשב.

החוקים הרלוונטיים לנושא של זכויות חינוך ילדים חולים בבית:
חור חינוך חינם לילדים חולים, תשס"א 2001
חוק חינוך מיוחד, תשמ"ח – 1988
חוק לימוד חובה – תש"ט 1949

אולי יעניין אותך גם:

מדריך: כך תמצו את הזכויות הרפואיות של ילד שחלה בסרטן

גרבי תינוק

האם להלביש לתינוק גרביים בקיץ?

 הקיץ הגיע והטמפרטורות עולות. הורים רבים מתלבטים האם להלביש את תינוקם בגרביים בחודשים החמים של השנה. אז האם באמת צריך להלביש גרביים לתינוק בקיץ? התשובה אינה חד משמעית ותלויה במספר גורמים – על כך במאמר הבא.

זכויות חולי אטקסיה טלנגיאקטסיה

זכויות חולי אטקסיה טלנגיאקטסיה

אטקסיה טלנגיאקטסיה אמנם איננה מחלה נפוצה במיוחד, אולם השפעתה על החולה יכולה להיות משמעותית ביותר. כמו במקרים של מחלות קשות אחרות, מימוש הזכויות הרפואיות והכספיות

דילוג לתוכן