גמלת ניידות לילד נכה

תוכן עניינים

גמלת ניידות הנה גמלה המשולמת באופן קבוע על ידי המוסד לביטוח לאומי, להורים לילד נכה אשר פגוע בגפיים התחתונות, ואשר מוגבל בניידות ממקום למקום בתפקודו היום יומי. אם אכן חלה תחולה של ההורים לזכאות לקצבת ניידות, ניתן לקבל מס' הטבות שונות באופן משולב או הטבה אחת בלבד, בהתאם להערכותיו של המוסד לביטוח לאומי.

ההטבות הינם: קצבת ניידות חודשית להורים בעלי רכב ואף להורים חסרי רכב פרטי. הלוואה לרכישה של רכב חדש. סיוע מקרן הלוואות לשם רכישה של רכב חדש. וכן הלוואות לרכישה של אביזרים מסייעים ברכב לשם היכנסות עם כסא גלגלים, ובעיקרם מתקן הרמה של כסא הגלגלים ברכב.

הליך האבחון הראשוני-בדיקה בלשכות הבריאות

על ההורים למלא טופסי בדיקה רפואית לקביעתם של אחוזי מוגבלות בניידות, להחתים את הרופא המטפל ולמסור אותה ללשכת הבריאות המחוזית.

לאחר מכן הילד הנכה יזומן לוועדה רפואית (לעיתים אף ללא נוכחות הילד במקרים מסוימים) וניתן אף לערער עליה בפני הוועדה הרפואית לעררים בבית החולים שיבא תל השומר.

הליך קבלת הגמלה מן המוסד לביטוח לאומי

תוך חודשיים מקבלת תוצאות הוועדה הרפואית יש לפנות אל מחלקת הניידות של המוסד לביטוח לאומי. שם יש להגיש תביעה לכל אחד מן ההטבות הרצויות.

יש לציין כי ניתן לערער בפני וועדה לערעורים תוך 60 יום מקבלת התשובה. ניתן לנמק ולהציג חומרים נוספים, והחלטת וועדת העררים הינה סופית. עם זאת ניתן לערער בשאלה משפטית בפני בית הדין לעבודה.

קצבת ניידות חודשית משולמת לבעלי רכב

במידה ויש הלוואה עומדת בתמיכת המוסד לביטוח לאומי, יש חובה כי הרכב צריך להיות רשום על שם הילד. במידה והילד מקבל גמלת ילד נכה ונקבעו לו לפחות שמונים אחוזי של מוגבלות בניידות, או אם וועדה רפואית קבעה כי הוא זקוק לכסא גלגלים לשימוש קבוע, יכול לקבל גמלת ניידות לחסר רכב. חשוב לציין כי אם הילד לא מקבל גמלת ילד נכה-אין באפשרותו לקבל קצבה של חסר רכב.

הלוואה ביחס לאחוזי הלקות שנקבעו

המוסד לביטוח לאומי מאפשר נתינת הלוואה בגובה של עד 75%, משיעור הליקוי שנקבע בוועדה הרפואית. סכום ההלוואה הינו ביחס למיסים החלים על הרכב המיועד, ויש לשים לב כי החזר ההלוואה העומדת הולך ופוחת עם השנים, ומשתנה במקרים של החלפת רכבים ישנים בחדשים.

סיוע מקרן הלוואות לצורך קניית רכב גדול בנוסך על ההלוואה למימון חלקי של המיסים – הסיוע הראשוני יהיה בשיעור של שמונים אחוזים.

הלוואה לרכישת והתקנת אביזרי רכב – יש לציין כי הלוואה מיוחדת זו תינתן רק במקרה בו קבעה הוועדה הרפואי כי יש צורך ממשי בכסא גלגלים לילד הנכה. יש לבטח את המתקנים.

הלוואה לרכישה ולהתקנה אביזרים לכיסאות גלגלים – כגון מתקן הרמה ייעודי לכיסא גלגלים לרכב ולזרוע הרמה המסייעת בנשיאת כסא הגלגלים לתא המטען של עד 95% מגובה המחירים.

חשוב לציין כי ניתן לקבל אישור לשני רכבים במידה וכל הורה אחראי לילד אחד במקרים של מס' ילדים נכים. כמו כן ניתן גמלת ניידות גם לילדים מתחת לגיל שלוש בקניית רכב משותף, אך יש לזכור כי ניתן לקבל למשפחה רק הלוואה עומדת אחת בלבד.

ילד מוגבל בניידות המקבל גמלה לילד נכה, יוכל לקבל גם הטבות שונות בניידות במידה ונקבעו לו שמונים אחוזים במוגבלות בניידות או קביעה של הוועדה הרפואית. במידה והילד הנכה אינו עונה על אחד מתנאים אלו יש לבחור בין גמלת ניידות לבין גמלת ילד נכה. מומלץ לפנות למחלקת ילד נכה בכדי לבדוק שקבלת ההטבות בניידות לא ימנעו קבלת ההטבות בילד נכה.

גרבי תינוק

האם להלביש לתינוק גרביים בקיץ?

 הקיץ הגיע והטמפרטורות עולות. הורים רבים מתלבטים האם להלביש את תינוקם בגרביים בחודשים החמים של השנה. אז האם באמת צריך להלביש גרביים לתינוק בקיץ? התשובה אינה חד משמעית ותלויה במספר גורמים – על כך במאמר הבא.

זכויות חולי אטקסיה טלנגיאקטסיה

זכויות חולי אטקסיה טלנגיאקטסיה

אטקסיה טלנגיאקטסיה אמנם איננה מחלה נפוצה במיוחד, אולם השפעתה על החולה יכולה להיות משמעותית ביותר. כמו במקרים של מחלות קשות אחרות, מימוש הזכויות הרפואיות והכספיות

זכויות חינוך ילדים חולים בביתם

זכויות חינוך ילדים חולים בביתם

חוק חינוך חינם לילדים חולים התשס"א – 2001 – חוק חינוך חינם לילדים חולים קובע כי המדינה תישא בהוצאות לימודים לילדים חולים ומאושפזים בבית חולים,

דילוג לתוכן