זכויות ילדים בעלי צרכים מיוחדים

הורים לילדים עם צרכים מיוחדים, מתמודדים יום יום עם משימות לא פשוטות. מוסדות המדינה ובראשם המוסד לביטוח לאומי מעניקים, כחלק מן הרצון להקל במעט בנשיאת הנטל של ההורים, קצבאות וגמלות בהתאם לסוג הנכות והמוגבלות, וכן לסוג הצורך בניידות וצרכים שונים.

לילד בעל ליקויי למידה הזקוק להתאמות שונות במערכת החינוכית תהיה התייחסות שונה לבין ילד בעל מחלה כרונית הזקוק לעזרה תמידית של הזולת ובעל קושי בניידות.

גמלת ילד נכה תיקבע על פי התקנות ובהתאם לפרמטרים שנקבעו. כמו כן גמלת ניידות תינתן במידה והוכח כי ישנו צורך ממשי בעזרה ובקושי להתנייד לילד ולהוריו.

למימוש הזכויות הרפואיות שלכם חייבים עו"ד- פנו עוד היום לעו"ד הראל יטיב

גמלת ילד נכה לילדים בעלי צרכים מיוחדים

כאמור לאחר הגשת טופס התביעה, יזומן הילד לבדיקה רפואית בה ייקבעו אחוזי נכותו ומידת מוגבלותו.

הבדיקה תיערך על ידי מומחה בתחום ובסופה ייגזר סכום גמלת הילד הנכה אליה יקבלו ההורים עד לבגרותו של הילד בעל הצרכים המיוחדים.

ישנה כמובן אפשרות לערער על קביעות המוסד לביטוח לאומי בפני וועדת עררים במידה וההורים אינם שבעי רצון מהחלטת הוועדה הרפואית. למעשה בכדי לענות על הזכאות לגמלת ילד נכה יש להיכלל תחת אחד מן הקטגוריות הבאות:

א.ילד הסובל מעיכוב התפתחותי חמור כמו אי ביצוע רוב הפעולות בתנועות הראש והגפיים.

ב.ילד התלוי בעזרת הזולת הרבה יותר מבני גילו וזקוק לעזרה בפעולות היום יום.

ג.ילד הזקוק להשגחה קבועה של הזולת בשל ליקוי או מחלה כרונית אי אפשר להשאירו לבד אפילו לפרק זמן קצר.

ד.ילדים עם ליקויים מיוחדים כפי שנקבע בתקנות, או ילדים הזקוקים לטיפול רפואי מיוחד כפי שמפורט בתקנות המוסד על פי פרמטרים מוגדרים.

למימוש הזכויות הרפואיות שלכם חייבים עו"ד- פנו עוד היום לעו"ד הראל יטיב

זכויות הורים לילדים עם צרכים מיוחדים בעבודה

חשוב לציין, כי הורים לילדים עם צרכים מיוחדים, רשאים להיעדר עד שלושים יום בשנה בשל מחלת ילדיו, ובתנאי שהוא עובד לפחות שנה אצל אותו מעביד או באותו מקום העבודה.

כמו כן, עובד שהוא הורה לאדם עם מוגבלות זכאי לזקוף עוד 15 יום בשנה של היעדרות על חשבון תקופת המחלה הצבורה שלו או חשבון ימי החופשה לצורך מתן סיוע אישי לבעל המוגבלות. לשם כך יש להצהיר על כך ולגבות זאת במסמכים רפואיים רלוונטיים.

השתתפות במימון ובמכשירי שיקום מטעם משרד הבריאות

במידה והילד בעל הצרכים המיוחדים זקוק למכשירי ניידות או שיקום, משרד הבריאות משתתף במימון זה בגובה המכשיר על פי סוג המכשיר השיקומי. מי שקיבל כאמור קצבה של המוסד לביטוח לאומי פטור מתשלום השתתפות עצמית.

המכשירים בדרך כלל מתחלקים למכשירים שנקבע להם סכום מרבי שהוא אינו המחיר המלא של המכשיר או מכשרים שעבורם נבדקות הצעות מחיר שונות בהן מחיר המכשיר ייקבע על פי הזול מתוכם.

יש לציין כי השתתפות זו יכולה לכלול אף מכשירי שיקום שאינם קשורים לאספקט הניידות. עם המסמכים הרפואיים הרלוונטיים, יחד עם המלצות יש לפנות ללשכת הבריאות המחוזית שבשלב מאוחר יותר יתייעץ עם המחלקה למכשירי שיקום וניידות.

חשוב לציין כי מעבר לזכויות אלו, ישנם הטבות והקלות רבות מטעם משרד הבינוי והשיכון, מטעם מס הכנסה, וכן הנחות בטלפונים קווים ובתשלומי הארנונה. מומלץ לבחון יחד עם גורמים מומחים בנושא לבדיקת זכאות לקבלת ההטבות או ההקלות השונות.

ארגוני סיוע והכוונה

בישראל ישנם מס’ ארגונים מרכזיים: ארגון “קשר” פועל לקידום מעמדם של ההורים המיוחדים במטרה ליצירת שינוי חברתי בנושא. .

ארגונים נוספים כמו עמותת אהדה או איזי שפירא פועלים תחת קשת רחבה של נושאים החל מעזרה הכוונה וסיוע ועד למתן סיוע כספי ממשי ונתינת הלוואות כמו וראייטי ישראל למשפחות מעוטות יכולת לספק את צרכי ילדיהם.

דילוג לתוכן